موتور فشار ضعیف, قلب تپنده بسیاری از صنایع است که برای راه اندازی ماشین آلات مختلف, نوار نقاله ها, میکسرها, پمپ, فن و … بکار گرفته می شود. مانیتورینگ شرایط هر کدام از موتورها دریک کارخانه, یک چالش هزینه بر و پیچیده است. تمامی این مسائل با سنسور جدید هوشمند ABB, تغییر می کند. این سنسور سلامتی و کارآیی موتور را به سادگی بازکردن یک گوشی موبایل ردیابی می کند.
سنسور هوشمند از مزایایی مفهوم اینترنت اشیاء ABB بهره می برد. این سنسور بصورت مستقیم روی بدنه موتور وصل می شود. سنسور کوچک  و ساده بوده و بدون نیاز به تغذیه خارجی می باشد. مهم تر اینکه این سنسور می تواند بصورت بی سیم با فضای ابری ارتباط برقرار کند. ظرف چند دقیقه براحتی روی موتور نصب می شود و بعد از نصب, اطلاعات پلاک موتور و همچنین اطلاعات بلبرینگ ها به سنسور داده می شود و ارتباط بی سیم نیز از طریق یک گوشی همراه یا یک گیت وی به فضای ابری برقرار می شود. الگوریتم های پیچیده, اطلاعات موتور را تحلیل کرده و آنها را به اطلاعات قابل قبول و کاربردی تبدیل می کنند. سنسور هوشمند, کارایی موتور را مانیتور می کند و میتواند خطاهایی از قبیل خطاهای بلبرینگ, خروج از مرکز فاصله هوایی, مشکلات خنک کاری و اضافه بار موتور را شناسایی کند. این سنسور می تواند تا ۷۰% خطاهای موتور را شناسایی و اعلام نماید.
تکنولوژی سنسور هوشمند, انقلابی در نکهداری کارخانجات بشمار می رود. بجای اندازه گیریهای دستی و تهیه گزارشات دستی که زمانبر هستند, مهندسین میتوانند براحتی به اطلاعات عملکرد و پارامترهای هر موتور از طریق گوشی همراه, تبلت و کامپیوتر هر زمان که بخواهند, دسترسی داشته باشند.
سنسور هوشمند در صورت بروز مشکلاتی در موتور, اخطارهایی به گوشی همراه بفرستد. مهندسین نگهداری و تعمیرات, می توانند از یک کامپیوتر برای مشاهده و بررسی اطلاعات هر موتور استفاده کنند و حتی می توانند اطلاعات موتور را به پورتال امن ABB ارسال نموده و ذخیره سازند.
آنالیز مصرف انرژی
در کنار مانیتورینگ سلام موتور, سنسور هوشمند ABB, امکان آنالیز الگوهای مصرف انرژی را نیز فراهم می سازد. این امر به شناسایی موتورهای با بهره پایین کمک میکند تا مهندسان بتوانند موتور صحیحی برای بار مورد نیاز انتخاب کنند. این آنالیزها همچنین برای بهینه کردن فرایندها بمنظور کاهش مصرف انرژی کمک می کنند..
سنسور هوشمند موتور فشار ضعیف ABB, اگرچه ممکن است در ظاهر قطعه ساده ای به نظر برسد, اما این سنسور به پشتوانه ده ها سال تجربه ABB در شناخت موتور طراحی و تولید می شود.
برای توضیحات کاملتر, ویدیوی زیر را ملاحظه کنید.