در این یادداشت, سعی کرده ایم مراحل ارتباط لوگو ۸ زیمنس با شبکه KNX را بصورت گام به گام نشان دهیم. برای اینکار به قطعه CMK2000 که اینترفیس KNX برای لوگو ۸ زیمنس می باشد,  نیاز خواهیم داشت.

معرفی LOGO  و KNX

این روزها اتوماسیون خانه, خانه هوشمند و عبارات مشابه را همه شنیده اند. در حقیقت طراحان امروز دنبال راه حل های صرفه جویی درانرژی بهمراه راحتی و ایمنی تا جایی که مقدور باشد, هستند. اگر خیلی به این مسئله فکر کنید, ممکن است مسئله زیاد هم ساده نباشد. تمامی سیستم های ارائه شده برای خانه هوشمند, فلسفه خود را دارند. سیستم حرفه ای KNX که میتواند تمامی مسائل را برای یک خانه هوشمند پوشش دهد, اغلب بخاطر سرمایه گذاری های اضافی و مخصوصا در این زمان که پول هنگفتی برای اتوماسیون خانه در دسترس عموم نیست, برای مصرف کنندگان متوسط گران به نظر می رسد.

LOGO8 و ماژول جدید CMK2000 برای برقراری ارتباط با KNX, راه حلی منعطف با چند قطعه KNX انتخابی ارائه می دهد که همین امر برای مصرف کننده, مزیتهای بیشتر و راحتی به ارمغان خواهد داشت. با این ماژول تغییر شرایط اتاق بسیار ساده خواهد بود.

LOGO8 و KNX  – دو سیستم کاملا متفاوت که باهمدیگر کار میکنند

همانطوریکه میدانید LOGO8 دارای یکسری تایمر و امکانات داخلی با ورودی / خروجیهای محدود است که عمدتا برای اتوماسیون پروژه های کوچک بکار می رود.

KNX نیز پروتکل استاندارد برای هوشمند سازی خانه یا خانه هوشمند است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ شرکت در سطح جهان, تولیدات خود را بر پایه KNX طراحی و تولید می کنند. در پروتکل KNX عملا محدودیتی برای تعداد ورودی / خروجی وجود ندارد.

هر قطعه KNX, آدرس مخصوص خود را دارد که در داخل شبکه از طریق آن قابل دسترسی می باشد.

LOGO می تواند با شبکه KNX ارتباط برقرار کرده و تا ۶۰ سیگنال مختلف  لینک بدهد. برای اینکار فقط به اینترفیسی نیاز دارید تا لوگو را به KNX متصل کنید. در اینصورت طرح کلی بسیار ارزان تمام خواهد شد. ماژول CMK2000 لوگو, دقیقا همین کار را انجام می دهد. ارتباط لوگو با ماژول از طریق پورت اترنت برقرار می شود و همین امر مزیتهای زیر را به دنبال دارد:

– ترکیب لوگو۸ و ماژول CMK2000, یک کنترلر هوشمند در شبکه KNX با ورودی/خروجیهای آنالوگ و دیجیتال در اختیار شما قرار می دهد.

– دارای ۵۰ شی ارتباطی قابل برنامه ریزی است.
– ماکزیمم ترکیب قابل اجرا برای لوگو معادل با ۲۴DI۲۰DO۸AI و ۸AO می باشد.
– توابع زمانی وآنالوگ داخل برنامه لوگو قابل استفاده می باشند.
– سنکرون سازی زمان در سیستم های متصل شده امکان پذیر است.

برای استفاده از لوگو در پروژه های KNX, نیاز به نرم افزار ETS5  و SoftComfrt V8 خواهید داشت.

یک مثال:

برای پروژه نمونه از تجهیزات زیر استفاده میکنیم:

– LOGO8 12/24 RCE
– LOGO CMK2000
– Switch UP223/3

در این مثال, میخواهیم با اعمال یک ورودی به I1 لوگو, یک فن در حمام با تاخیر ON/OFF کار کند. برنامه لوگو بشکل زیر خواهد بود:

توجه: در نرم افزار Soft Cmfot لوگو, امکان مشاهده فوری تجهیزات KNX متصل شده وجود ندارد. بر حسب برنامه نوشته شده, یک تلگرام KNX میتواند از ورودی یا به خروجی KNX ارسال شود. حال می خواهیم یک رله KNX را با فرمان I1 ورودی لوگو, فعال کنیم.

برای اینکار, برنامه  ETS را باز کرده و پروژه جدیدی ایجاد کنید.

برای افراد مبتندی, پنجره Devices میتواند خیلی کارگشا باشد:

لوگو را باید بعنوان یک قطعه در پروژه ETS تعریف کنید. از اینرو برنامه CMK2000 را از سازنده آن (زیمنس) نیاز خواهید داشت. روی Add Devices کلیک کنید در اینصورت پنجره زیر باز خواهد شد:

اگر برنامه مربوط به ماژول CMK2000 را در اختیار ندارید, میتوانید آن را در آدرس www.siemens.de/gamma-td پیدا کنید.

بعد از دانلود, لطفا آنرا در کاتالوگ Device پروژه وارد کنید. حال میتوانید کاتالوگ زیمنس را در پروژه خود مشاهده کنید.

KNX Logo Module را انتخاب کرده و به پروژه خود اضافه کنید.

کلید دیواری BTM را نیز به مشابه روش فوق به پروژه اضافه کنید. اکنون باید در پوشه پارامترها, تنظیمات هرکدام از قطعات فوق را اعمال کنید.

Device

LOGO! 8

LOGO! CMK2000

IP-Address at delivery

۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰

حال میتوانید برای تمامی کانال های ماژول, تنظیمات دلخواه را انجام دهید.

پارامترهای مربوط به کلید دیواری را نیز به مشابه روش فوق تنظیم کنید.

حال میتوانید براحتی منطق خود را روی KNX پیاده سازی نمایید:

پارامتر Digital Flag M برای ارتباط با نرم افزار لوگو در نظر گرفته شده است.

حال در برنامه لوگو از Flagهای KNX برای برقراری ارتباط با KNX و ایجاد منطق مورد نظر استفاده میکنیم:

 

اکنون پروژه آماده اجرا است.