مانیتورینگ نشتی گاز میتواند در کاربردهای صنعتی, بحرانی باشد و جدیدترین دتکتور گاز هانیول این مشکل را رفع میکند.

شرکت هانیول یکی از شرکتهای مطرح دنیا در زمینه ساخت انواع سنسور برای صنایع نفت و گاز در دنیا می باشد. این شرکت اخیرا محصول جدیدی در خصوص شناسایی نشتی گاز در فضاهای باز به نام Searchline Excel Edge and plus را تولید و روانه بازار کرده است.

دتکتور گاز Searchline Excel برای فضای باز

همانطوریکه میدانیم, وظیفه دتکتور گاز, شناسایی گازهای خطرناک و قابل اشتعال در یک فضا می باشد. مدل Plus دتکتور searchline Excel برای شناسایی گاز در محدوده کوتاه و متوسط و مدل Edge آن برای مسافتهای دور کاربرد دارد.

معمولا آشکارسازهای گاز دراتاقی که در آن گازهای قابل اشتعال مورد مصرف قرار میگیرند, نصب میشوند. اما اگر بخواهید که گاز را از طریق لوله به محلهای دیگر انتقال دهید, نیاز دارید تا نشتی گاز را در فضای باز شناسایی کنید.

دتکتور نشتی گاز برای فضای باز مدل Searchline Excel محصول شرکت هانیول

 استفاده از یک دتکتور گاز برای فضای باز, میتواند راه حلی برای این موضوع باشد. آشکارساز گاز در فضای باز از علم نور و منبع نور لیز یا مادون قرمز مخصوص برای شناسایی گازهای خطرناک در یک فضای باز بهره می برد. این دستگاه از قانون Beer-Lambert که رابطه ای بین جذب نیرو داخل یک ماده است, برای شناسایی گاز نشتی استفاده میکند. دتکتور از یک یونیت فرستنده و یک یونیت گیرنده تشکیل شده است. هر دو یونیت باید همتراز بوده و در طول زمان نیاز به نگهداری خواهند داشت.

در یک طول موج بخصوص, چگالی نور در گیرنده اندازه گرفته میشود. اگر هیچ نشتی گازی وجود نداشته باشد و فاصله هم مشخص باشد, مقدار نوری که در گیرنده باید برسد, مشخص است. چنانچه کمتر از آن نور به گیرنده برسد, در اینصورت میتوان گفت که نشتی گاز در فضا وجود دارد.

Searchline Excel

دتکتور Searchline Excel در دو مدل Plus و Edge برای فواصل نزدیک و متوسط در محدوده ۲ متر تا ۱۲۰ متر (مدل Plus) و فواصل دور محدوده ۶۰ تا ۳۳۰ متر (Edge) طراحی و تولید شده اند.  این آشکار ساز دارای خروجی ۴-۲۰mA و سه رله دو کنتاکت که شامل دو آلارم و یک خروجی فالت دستگاه است, می باشد. ماژول فرستنده دارای یک LED وضعیت است در حالیکه در گیرنده یک نور حلقوی برای نشان دادن وضعیت دستگاه استفاده شده است. دتکور Searchline Excel میتواند در دمای محیط بین ۵۵- الی ۷۵ درجه سانتیگراد و در رطوبت ۰-۹۹% بخوبی کار کند.

هر دو مدل Plus و Edge دارای تکنولوژی بلوتوث هستند که میتوان برای بازبینی منظم دستگاه آن را تنظیم کرد.

دتکتور گاز Searchline Excel هانیول استفاده شده در یک محیط صنعتی

از آنجایی که دتکتور فضای باز روی قابلیت اندازه گیری چگالی نور استوار است, شرایط سخت آب و هوایی میتواند در قابلیت دید منبع نور تاثیر بگذارد. شرکت هانیول دتکتور گازی برای فضای باز طراحی کرده که عملکرد آن در شرایط سخت آب و هوا نظیر مه, برف, بارندگی سنگین یا یخبندگی دچار انحراف نمیشود. دتکتور Searchline Excel از منبع نور NBIR (مادون قرمز باند نزدیک) با اپتیک پیشرفته برای حل این موضوع استفاده میکند.

موارد مصرف دتکتور گاز در فضای باز

خطوط لوله و چاههای نفت و گاز, عموما در مناطقی دورافتاده و بد آب و هوا قرار دارند. استفاده از یک دتکتور فضای باز میتواند جان انسانها را نجات دهد. پالایشگاههای نفت و گاز, مراکز توزیع نفت و گاز از دیگر مواردی هستند که استفاده از دتکتور گاز فضای باز میتواند به سلامتی آنها کمک کند.

ماژول گیرنده دتکتور گاز Searchline Excel هانیول

نویسنده: October 20, 2021 by Shawn Dietrich

ترجمه: واحد فنی شرکت احسان صنعت پاسارگاد (لاله زار آنلاین)

با اشتراک در خبرنامه شرکت احسان صنعت پاسارگاد (وبسایت لاله زار آنلاین), از تازه ترین اخبار و یادداشتهای کاربردی صنعت برق و اتوماسیون صنعتی باخبر شوید. 

کافی است در لیست مخاطبین ما, ثبت نام کنید.